ساسانیان

(1 رای)

ساسانیان

نویسنده حمید‌رضا قشقایی
ناشر آوگان
تعداد صفحات ۷۲
قیمت پشت جلد ۲۵,۰۰۰ ریال
قیمت فروش ۱۹,۰۰۰ ریال
این کالا در حال حاضر موجود نمیباشد.
در این مجموعه کوشش شده است تا با استفاده از مراجع معتبراطلاعات لازم در مورد عصر ساسانیان به ساده‌ترین شیوۀ ممکن ارائه شود.
در این کتاب پس از معرفی تمامی پادشاهان شناخته شده ‌ی ساسانی وقرار دادن آنها در شجرۀ ساسانیان ،به بررسی جداگانۀ دوران هر شاه ، پرداخته‌ایم.
در انتهای هر کتاب نیز فهرستی از کتب و مقالات استفاده شده در تدوین این کتاب، آورده شده است.
نویسنده حمید‌رضا قشقایی
ناشر آوگان
نوبت چاپ یکم
شابک 978-600-91819-5-7
قطع کتاب جیبی پالتویی
تعداد صفحات ۷۲
قیمت پشت جلد ۲۵,۰۰۰ ریال
قیمت فروش ۱۹,۰۰۰ ریال
زبان کتاب فارسی
تاریخ ثبت در سایت ۲۳ اسفند ۱۳۹۱
کوردساسانی گفته است: کورد به معنی مرد جنگی دلیر،شمشیرزنان دلاوره.گزنفون تمام منطقه غرب رو کردوک نامیده یعنی مرد جنگی دلیر و در اوستا سه واژه کورته _کرتی و کرتو آمده وجود دارد که به معنی کیلان است و مفهوم آن به معنای شمشیر و نیزه است و در اصل به معنای وطنی است که در دامن خود شمشیرها پرورده است و در اوستا بارها از آنها یاد شده است و کورد به معنی شمشیرزنان دلاوره حتی هردوت گفته کوردها مثل جن هستند ازنظر دلیر بودن. زبان پهلوی زبان کوردیست و کوردها پهلوان بودند به همین دلیل زبونشون رو پهلوی نامیدند تاریخ تاریک ایران با برق شمشیر کردها روشن شده امپراطوری های کردی: ماد،اشکانی،ساسانی،طاهریان،صفاریان،سامانیان،آل زیار،آل بویه،مروانی،حسنویه،اردلانی،افشار ابوریحان بیرونی می نویسد که طاهریان و صفاریان و سامانیان از نوادگان »بهرام چوبین« هستند.بهرام چوبین کورد بود. در »تاریخ عالم آرای عباسی« می خوانیم که ایرانیان قدیم لفظ »دیلم« را بر »کردان طبرستان« اطلاق می کردند. حکومتهای دیلمیان: دیلمیان دو حکومت تشکیل دادند: آل زیار و آل بویه کلنل دوهوسه مینویسد: کوردها دارای جمجمه براکی هستند و عضلات نیرومند و موی مشکی و گونه های برجسته آنان انسان را به یاد سکه های ساسانی (پادشاهان ساسانی) می اندازد. روایت‌هایی هست که اردلانی‌ها را به کردهای شبانکاره و حسنویه می‌رساند. اما مشهورترین روایتی که از پشتوانۀ علمی نیز برخوردار است اردلانی‌ها را به مروانی‌های دیار بکر منتسب می‌کند.مروانی‌های دیاربکر سلسله‌ای بودند که در دوران آل بویه در منطقۀ دیاربکر حضور داشته‌اند که بسیار هم مقتدر بودند.مروانی‌ها اصل‌شان به مروان حار البختی می‌رسد. مروان حارالبختی اصل و نسب‌اش به کردهای ساسانی برمی‌گردد. و این روایت را امیر شرف خان بدلیسی تأیید کرده است و وی اولین کسی است که این بحث را در خصوص اردلان‌ها بیان می‌کند.شیرین اردلان در کتاب(خاندان کورد اردلان)بنیانگذار این خاندان بابا اردلان را منسوب به مروانیان و از تبار شاهنشاه قباد ساسانی پسر شاهنشاه پیروز ساسانی می داند پس کوردهای اردلانی از نوادگان اردشیر بابکان هستند.ملک الشعرای بهار در توصیف »بسام کورد« در دربار یعقوب لیث می نویسد که او نخستین شاعر کورد و دومین یا سومین فارسی سرای ایران است که به فارسی شعر سروده است.بهرام چوبین که یکی از اهالی شهر خفر جهرم و از کردان بوده و خواهر بهرام به نام « کوردیه« همسر اردشیر بابکان بوده است.کُردیـــه پس از برادرش٬فرماندهی را به دست میگیرد و در میدانهای نبرد٬آنچنان بیباکی و شایستگی از خود نشان میدهد که همگان را به ستایش وامیدارد. او در رده سپهسالاری سپاه برادرش در جنگ تن به تن با «تور» فرمانده نیروی خاقان چین را شکست میدهد و سپاهش را تار و مار میکند.درود بر کردیه شیر زن کرد


شما میتوانید از طریق فرم زیر نظر خود را بیان نمایید:

نام
ایمیل
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ و کوچک یکسان است)